O parafii - Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Duczkach

Przejdź do treści
O PARAFII



Parafię erygował Kard. Stefan Wyszyński dnia 6 marca 1980 r., z części parafii: Świętej Trójcy w Kobyłce, Poświętne i MB Częstochowskiej w Wołominie.

Początki duszpasterstwa związane są z kaplicą w Zenonowie: od 1905 r. stała tu gipsowa figura Niepokalanej, w 1938 postawiono kapliczkę 3x4, którą wierni wraz z Ks. Grzegorzem Kalwarczykiem, ówczesnym wikariuszem parafii Świętej Trójcy w Kobyłce w ciągu jednej nocy rozbudowali do 3x8 m.
Od 1969 r. odprawiały się tu Msze Św. w niedzielę i święta.
W czerwcu 1973 roku władza metropolitalna mianowała Ks. Zygmunta Krysztopę wikariuszem parafii Świętej Trójcy w Kobyłce (z opieką nad kaplicą w Zenonowie) i poleciła zorganizować nowy ośrodek. Istniejącą już kaplicę nielegalnie powiększono w ciągu jednej nocy do 6x10 m, ale Urząd Bezpieczeństwa zapieczętował ją i postawił swego wartownika.
Sprawa rozwiązała się pozytywnie po kilku dniach: władze cywilne zgodziły się na ukończenie budowy. Kaplicę p.w. MB Wspomożycielki Wiernych poświęcił Bp Władysław Miziołek 25 maja 1975 roku.
Pierwszy plac pod budowę kościoła w Duczkach (43 ary) wraz ze zdewastowaną oficyną zakupił Ks. Krysztopa na swoje nazwisko 23 października 1974 r. (Kościół Katolicki nie posiadał do 1989 osobowości prawnej).
Po remontach i rozbudowie odprawiono tu pierwszą Mszę Św. 9 września 1979 roku.
Dnia 24 sierpnia 1980 r. Kard. Stefan Wyszyński poświęcił kamnień węgielny, a pięć lat później (9 września 1985 r.) Kard. Józef Glemp poświęcił nowowybudowany kościół i sale katechetyczne.
Nieco wcześniej, 29 czerwca 1985 r., Bp Kazimierz Romaniuk poświęcił 4 nowe dzwony, które zawisły na frontonie kościoła; on także dokonał konsekracji świątyni w dniu 9 czerwca 2002 r.

Wyposażenie świątyni: jednonawowa, może pomieścić do 2 tys osób. Oprócz ołtarza głównego są dwa ołtarze boczne ku czci patronki MB Nieustającej Pomocy oraz Św. Józefa, Opiekuna Jezusa. Świątynia wyposażona jest w 4 konfesjonały, na chórze znajdują się organy cyfrowe typu "Ahlborn". Pod chórem jest kruchta i kaplica dla rodziców z małymi dziećmi. Na dzwonnicy stanowiącej jednocześnie fronton kościoła znajdują się cztery dzwony.

Odpust: 27 czerwca - MB Nieustającej Pomocy (przekładany na ostatnią niedzielę czerwca)

Plebania: połączona z kościołem, ma cztery komplety mieszkalne, kancelarię, sale na spotkania;

Cmentarz: Obecnie parafia posiada własny cmentarz położony w Nowym Grabiu.

Do parafii należą: Duczki, Nowe Grabie, Stare Grabie, Janina, Jaroszewek,  Nowe Lipiny.


© 2022 - Stroną opiekuje się: Agencja IMIX Media
© 2022 - DESIGN: EDIT WYKONANIE: - Janusz Łukowski
605 158 852
605 158 852 - strony internetowe responsywne - zdjęcia okolicznościowe - reklama - Janusz Łukowski
Wróć do spisu treści